Menu




Pirmą kartą Lietuvoje – drono ir savaeigio purkštuvo lenktynės

Reportažas 17.07.2024   

Pirmą kartą Lietuvoje – drono ir savaeigio purkštuvo lenktynės


Javapjūtė Šiauliuose šiemet prasidėjo pirmą kartą Lietuvoje surengtomis drono ir savaeigio purkštuvo lenktynėmis. Nemažai ūkininkų iš visos Lietuvos pritraukęs renginys stebino naujai pristatytomis technologijomis ir galingos derliaus nuėmimo, žemės dirbimo ir sėjos technikos demonstravimu. 

Didžiosios lauko dienos metu Šiaulių rajono ūkininko Egidijaus Averlingio laukuose buvo pristatyti naujausi bendrovės Dotnuva Baltic atstovaujamos technikos sprendimai, skirti derliaus dorojimui, dirvos dirbimui ir sėjai. „Prasideda svarbiausias metų ciklas – derliaus nuėmimas, todėl klientams norėjome pademonstruoti, kaip dirba šiam etapui skirta mūsų atstovaujama technika. Mūsų tikslas – padėti ūkiams dirbti kuo efektyviau ir tvariau, taupyti kaštus, laiko resursus ir automatizuoti daugelį ūkio procesų. Kartu su partneriais „Geoface“, „Nando“ ir „Nando Droid“ pristatėme javapjūtei skirtus produktus, technologijas ir skaitmeninius sprendimus, kuriuose matome ūkininkavimo ateitį ir didžiausią atsiperkamumą. Esame įsitikinę, kad automatizavimas, skaitmenizavimas ir investavimas į pažangią techniką duoda didžiausią grąžą ūkiams“, - atidarydamas renginį kalbėjo įmonės vykdantysis direktorius Dangis Valaitis.

Renginio kulminacija – drono ir purkštuvo lenktynės

Apie pirmą kartą Lietuvoje vyksiančias naujausio DJI Agras T50 modelio drono ir savaeigio purkštuvo Agrifac lenktynes buvo skelbiama dar parodos „Agrovizija“ metu birželio 19-21 dienomis. Šiam išskirtiniam įvykiui pasirinkta Didžioji lauko diena Šiauliuose. Klientai registravosi atvykti į šį renginį ir dalyvauti žaidime pagrindiniam prizui laimėti drifto lenktynininko Oskaro Juodžio pirmos klasės BMW automobiliu (BMW E82 (2013) – pravažiavimą šiuo automobiliu. Laimėtojas burtų keliu ištrauktas Didžiosios lauko dienos metu.

Savaeigis purkštuvas Agrifac Condor (5 t) ir dronas DJI Agras T50 savo galimybes demonstravo 4 ha plote. Buvo matuojami tie patys šių dviejų įrenginių parametrai: nupurškimo laikas, greitis ir padengimo kokybė. Savaeigiam purkštuvui naudota 100 l/ha, važiavimo greitis 25 km/val. Dronui naudota 10 l/ha, važiavimo greitis – 36 km/val. Pirmasis lauką purškė dronas DJI Agras T50, po jo važiavo savaeigis purkštuvas Agrifac Condor. 

Gautas rezultatas: purkštuvas nupurškė lauką per 4 min. 30 sek., valandinis našumas 80 ha/val. Dronas lauką nupurškė per 9 min. 25 sek., skridimo aukštis 3 m, greitis 10 m/sek. Padengimo kokybės palyginimui lauke prieš abu pasirodymus buvo išdėlioti lakmuso popierėliai. Drono lašelio dydis buvo 250 µ, purkštuvo – antro lygio lašelio dydis. Įvertinus vėjo greitį abiejų įrenginių padengimas buvo tikrai kokybiškas.

Kaip sakė Dotnuva Baltic produktų vadybininkas Algimantas Gyvis, Agrifac purkštuvas gali pasiekti ir 100 ha per valandą greitį, tačiau kiekvieno ūkio tikslas yra ne praskrieti lauką, o jį nupurkšti kokybiškai. Savaeigiams purkštuvams tai padaryti padeda HTA sistema su oriniais purkštukais, kuri iš traktoriaus kabinos reguliuoja lašelio dydį pagal vėjo stiprumą. 

Dronus parduodančios įmonės Nando Droid direktorius Mykolas Treigys sako, kad DJI yra Nr. 1 dronų gamintojas pasaulyje. Dronai dirba visiškai autonomiškai, darbinis greitis siekia iki 21 ha/val., augalų gyvybingumo nustatymui drono našumas iki 200 ha/val., o dėl mažo lašelio dydžio galimas suvartojamo vandens mažinimas net 95%.

Organizatorių teigimu, drono ir purkštuvo lenktynių tikslas nebuvo parodyti, kuris iš jų geresnis ar greitesnis. Norėta atkreipti ūkininkų dėmesį į abiejų įrenginių panaudojimo galimybes ir skirtumus. Ūkyje dronas savaeigės technikos pilnai pakeisti negali, tačiau esant tam tikroms oro sąlygoms ar specifiniam laukų išdėstymui yra nepakeičiamas sprendimas. Su dronu purškimas Lietuvoje nėra reglamentuotas augalų apsaugos produktais, tačiau galimas tręšimas mikroelementinėmis trąšomis, biologiniais preparatais taip pat galimas sėklų barstymas įsėliui/posėliui ir laukų skenavimas augalų gyvybingumo nustatymui, kintamos normos žemėlapių sudarymui.

Technikos naujienos

Ūkininko Egidijaus Averlingio žieminių miežių lauke Kuzavinės kaime buvo demonstruojami rotoriniai Case IH kombainai su ratine ir vikšrine važiuoklėmis ir lanksčiomis pjaunamosiomis MacDon, populiarios šiaudų akėčios Agrisem Turbomulch Extra, tiesioginė sėjamoji Agrisem Boss, šiaudų ritinių ir stačiakampių ryšulių presai Case IH, talpi ir tvirta lietuvių gamybos Umega Agro grūdų perkrovimo puspriekabė. Padargus laukuose traukė Case IH traktoriai, ritinius iš lauko vežė Case IH teleskopinis krautuvas. 

Bene didžiausia technikos naujiena buvo juostinė sėjamoji SUMO (Didžioji Britanija), apie kurios atstovavimą Dotnuva Baltic pranešė liepos pradžioje. Lauke buvo pademonstruota SUMO juostinė sėjamoji DTS (darbinis plotis 6 m), prikabinta prie naujojo traktoriaus Case IH Magnum 400. Renginyje susirinkę ūkininkai įsitikino, kad mūsų šalyje populiarėjantis juostinis žemės dirbimas yra greitas, didelius plotus galima apsėti vienu važiavimu.

 

Pirmą kartą Baltijos šalyse demonstruojamas 12 metrų pločio prikabinamas Kverneland diskinis skutiklis Qualidisc PRO, kuris pirmą kartą rudenį buvo pristatytas Hanoveryje vykusioje parodoje „Agritechnika“. Skutiklis turi centrinį darbinio gylio reguliavimą ir galimybę išvystyti didelį greitį iki 18 km/val., taip pasiekiant didelį našumą. Disko diametras 60 cm su galimybe dirbti universaliu gyliu – nuo 4-5 cm iki 15 cm dirbimo gylio. Dvigubas U profilio volas turi paviršiaus kopijavimą ir gali būti užfiksuojamas, tinka darbui įvairiose dirvose, jo gylis reguliuojamas hidrauliškai. Skutiklis sveria 15 tonų, todėl puikiai dirba ir esant kietoms, sausoms sąlygoms. Keturių sekcijų rėmas ir atraminiai ratai prisitaiko prie dirvos paviršiaus ir išlaiko tolygų darbinį gylį.

Svarbiausia - našus derliaus nuėmimas

Į dar drėgnus po naktinio lietaus javus demonstravimo metu pirmieji išvažiavo rotoriniai Case IH kombainai. Ratinis 150 serijos kombainas su MacDon 7,5m lanksčia diržine pjaunamąja. Kombainas, turintis vieno rotoriaus technologiją „grain to grain“, pademonstravo našų darbą, mažiausią grūdų žalojimą ir švarų kūlimą. Antrasis kombainas - 250 serijos populiarusis Case IH modelis su vikšrine važiuokle ir MacDon 12,5 m lanksčia diržine pjaunamąja. Išskirtinė šios serijos kombaino savybė – automatinio kūlimo sistema „Harvest Command“, skirta bet kurio lygio operatoriui, padedanti pasiekti reikiamą našumą, kokybę ir palengvinanti paties operatoriaus darbą. 

Lanksčios juostinės pjaunamosios MacDon jau gerai žinomos Lietuvoje ir ne vienam ūkiui padėjo sėkmingai sudoroti sugulusius pasėlius, šiemet taip pat didžioji dalis našių kombainų su didesnėmis kaip 9 m pjaunamosiomis komplektuojami būtent su šio tipo pjaunamosiomis. MacDon padeda geriau išnaudoti javų kombaino galimybes ir užtikrinanti vienodą pjovimo aukštį net nelygiame paviršiuje ir tolygų masės padavimą į kombainą, didinantį jo pralaidumą ir našumą net iki 30%. MacDon gamintojas didelį dėmesį skiria pjaunamosios pritaikymui visoms sąlygoms, supaprastindama reguliavimą. Mechaninė kopijavimo sistema ir kirtimo aukštis 3 cm nuo žemės surenka visų kultūrų derlių ir sudėtingiausiomis sąlygomis.

Sprendimai grūdų perkrovimui, šiaudų ir ražienų tvarkymui

Grūdai iš kombainų buvo supilti į lietuvių gamintojos Umega Agro didelės talpos (34 kub. m) perkrovimo puspriekabę, kurios unikaliais sprendimais spėjo įsitikinti ūkininkai. Galios pavara iš priekabos galo ženkliai pamažina grudų žalojimą, centralizuota tepimo sistema palengvina priekabos priežiūrą, o žaliuzės tipo sklendės pagalba priekaba galima bet kada sustabdyti ir paleisti iš naujo. Be to, puspriekabė turi trijų tipų svėrimo sistemą: paprastą, kai rodomas momentinis svoris, informatyvesnę su suminiais dienos rodmenimis ar išmanią, kai visa informacija perduodama į debesis.

Renginio metu pristatyti Case IH presai šiaudų presavimui. Šiaudams ir šienui, t. y. sausesnei masei, presuoti skirtas kintamos kameros presas RB455, kuriuo galima suformuoti nuo 0,9 iki 1,5 m skersmens ritinius. Ypač dideliu našumu išsiskiria stačiakampių ryšulių presas LB434 XL, per valandą supresuojantis apie 60, priklausomai nuo pradalgės pločio ir lauko ilgio, 1,2 m pločio, 0,9 m aukščio ir pasirinktino nuo 1,5 iki 2,6 m ilgio ryšulių, kuriuos ypač patogu sukrauti tiek į ritinių pervežimo puspriekabę, tiek ir laikymo vietoje.

Kitas naudingas sprendimas nuėmus javų derlių - Agrisem šiaudų akėčios TurboMulch Extra 7,5 m, kurias traukė populiarusis traktorius Case IH Optum 250 CVX. Dvi eilės diskų - šių akėčių išskirtinumas. Diskai skirti paviršiui purenti, sujudinti, šiaudams susmulkinti, o virbai – tolygiai išsklaido šiaudus, kurių ypač daug būna kombaino sustojimo vietose. Kompanija Agrisem gali pasiūlyti iki 12 m darbinio pločio dviejų tipų šiaudų akėčias. Jų darbinis greitis – 20 km/val., tad našumas – apie 12 ha/val.

 



gallery image
gallery image
gallery image

Jums turėtų būti įdomu


Reportažas

Kairaičių ūkio stiprybė - šeima

Kairaičių ūkio stiprybė - šeima

Dalios ir Aido Kairaičių ūkys Pavabalkšnio kaime (Kazlų Rūdo...

Reportažas

Padovinio žemės ūkio bendrovėje ir darbo, ir technikos yra sočiai

Padovinio žemės ūkio bendrovėje ir darbo, ir technikos yra sočiai

Jau per 30 metų gyvuojanti Marijampolės sav. Padovinio žemės...