Menu
Ką pasėsi...2021: kvapą gniaužiančios inovacijos tvaresnei Lietuvai

Įvykiai 23.09.2021   

image for article


Šiandien Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA)  prasidėjo jubiliejinė 25-oji žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“. Daugelio šalies gyventojų ir ypač agroverslo bendruomenės pasiilgtas didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys lankytojus žada stebinti unikaliais eksponatais, inovacijomis, taip patvirtindamas, kad penktadalį šalies eksporto generuojantis Lietuvos žemės ūkis šiandien jau  stovi ant pasaulio pažangiausiųjų pakylos. 

Sėkmės formulė – mokslo ir verslo partnerystė

„Pastaruoju metu pasaulyje vis garsiau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją. Ir akivaizdu, kad pirmiausia ji ateina į žemės ūkį. Globaliu mastu auga ne tik  maisto produktų paklausa, bet ir poreikis mažinti gamybos sąnaudas, tausoti gamtos, energijos išteklius. Europai ryžtingai sukant Žaliojo kurso kryptimi į agroverslą itin sparčiai skverbiasi išmaniosios technologijos, paremtos naujausiomis informatikos, fizikos, chemijos, agronomijos  žiniomis. Sakyčiau, kad žemės ūkis Lietuvoje šiandien yra ta sritis, kurios informacinėse duomenų bazėse įdiegta bene daugiausia išmaniųjų technologijų“, – teigia VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė. Ji pastebi, kad parodos „Ką pasėsi...“ iš tiesų  yra renginiai, vainikuojantys akademijos mokslininkų ir verslo atstovų bendradarbiavimo rezultatus, nes VDU ŽŪA mokslininkai drauge su pažangos siekiančiais ūkininkais, produktus ir paslaugas agrosektoriui teikiančiomis įmonėmis nuolat aktyviai bendradarbiauja, atlieka eksperimentus, įgyvendina projektus, išbando naujas technologijas, kuria inovacijas. 

„Viena svarbiausių universiteto misijų – šviesti visuomenę. Akivaizdu, kad minias žmonių sutraukiančios mūsų organizuojamos parodos, jų šviečiamosios programos yra puikūs instrumentai šiai misijai įgyvendinti atskleidžiant visuomenei  šiuolaikinio žemės ūkio galimybes ir perspektyvas“, – renginio tikslus  komentuoja A. Miceikienė.

Aprėptis: nuo produktyvių veislių sodinukų iki žinių apie bioekonomiką

Tris dienas žinių ir inovacijų sklaidos centru tapsiančioje Akademijoje dalyvauja iki 150 žemės ūkio naujoves pristatančių įmonių ir apie 100  smulkiųjų prekybininkų. (Iki pandemijos VDU ŽŪA analogiškas parodas aplankydavo apie 70 tūkst. lankytojų.)

Parodos „Ką pasėsi... 2021“ organizatorių komandai vadovaujantis VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas dr. Virginijus Venskutonis pasakoja, kad tradiciškai gausiausia bus žemės ūkio technikos ekspozicija. Taip pat pristatoma moderniausia  sandėliavimo įranga, įranga ir produktai  gyvulininkystei, paukštininkystei, miškų ir komunalinio ūkio technika, skaitmeninės technologijos žemės ūkiui, sėklos, augalų apsaugos priemonės, trąšos, statybos, vandentvarkos, šilumos ūkio produktai ir daugelis kitų gaminių bei paslaugų. Parodos lankytojų laukia ir turininga šviečiamoji programa, be kurios VDU ŽŪA vykstančios parodos neįsivaizduojamos. „Ką pasėsi... 2017“ šviečiamoji programa yra tapusi Lietuvos mokslo akademijos skelbto Mokslo populiarinimo priemonių konkurso viena iš nugalėtojų.

Parodos laiką pakoregavo ne tik pandemija 

„Įvertinę situaciją dėl koronaviruso pandemijos ir atsižvelgę į nuolatinių parodų dalyvių ir partnerių siūlymus, priėmėme sprendimą šį visai Lietuvai svarbų renginį šiemet organizuoti rudenį. Puikiai suprantame, kad „Ką pasėsi...“  tradiciškai asocijuojasi su darbymečio pradžia, tačiau kartais nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės skatina ieškoti naujų  sprendimų. Tinkamai parinktas laikas yra strateginė  renginio sėkmės sąlyga. Žemės ūkio parodos Vakarų šalyse taip pat dažnai organizuojamos rudenį, kai atsikvepiama po intensyvaus darbų sezono ir kuriami tolesnės plėtros planai“, – sprendimo dėl naujo parodos laiko priėmimo aplinkybes komentuoja VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas, atkreipiantis dėmesį, kad parodų „Ką pasėsi...“ pati idėja yra vakarietiška.

Kontrastas tarp 1-osios ir 25–osios šiandien kelia šypseną

V. Venskutonis pasakoja, kad tuometis universiteto rektorius prof. Albinas Kusta, 1995-aisiais  grįžęs iš kelionės JAV, kur turėjo  galimybę apsilankyti žemės ūkio parodoje,  ėmė skatinti kolegas imtis iniciatyvos aktyviau bendradarbiauti su verslu. Tuo metu į rinką jau buvo atėjusios šiuo metu agoverslo lyderėmis tapusios  įmonės, kurios irgi ragino universitetą imtis iniciatyvos visus suvienyti.

„Verslas buvo teisus, nes esminis  parodų tikslas  – mokslo inovacijų sklaida. Atvirai tariant, šiandien šypseną kelia prisiminus, kokiomis sąlygomis savo pirmąją parodą, tilpusią vieno fakultetų fojė, sėkmingai pavyko surengti. Visame universitete turėjome vieną labdara gautą kompiuterį ir vieną fakso aparatą, kurio popieriaus „kilimas“ nutįsdavo per visą darbo kabinetą. Parodų formatas ėmė sparčiai augti, Lietuvos ūkininkams pradėjus naudotis  ES struktūrinių fondų parama. Nes parodos buvo bene vienintelė galimybė iš arti apžiūrėti ir išsirinkti naują, modernią vakarietišką žemės ūkio techniką“, – VDU ŽŪA erdvėje vykstančių žemės ūkio parodų reikšmę akcentuoja V. Venskutonis.

Parodos „Ką pasėsi... 2021“ medalius pelnė 10 išskirtinių eksponatų 

Pirmasis žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2021“ programos renginys jau įvyko – tradiciškai ekspertų komisija išrinko ir medaliais apdovanojo  10 išskirtinių eksponatų. Šie medaliai puošia nugalėtojų ekspozicijas. 

Vertinimo komisijos pirmininko, VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjo prof. dr. Egidijaus Šarauskio teigimu, ekspertams iš gausos išrinkti medalių verčiausius eksponatus kaskart tampa vis sunkiau, nes kuriama vis modernesnė, gamtosaugos požiūriu saugesnė technika ir technologijos. 

Vertinant eksponatus buvo atsižvelgta į jų išskirtinumą techniniu, technologiniu, ekonominiu, aplinkosaugos arba darbo saugos požiūriu lyginant su kitais tos pačios grupės eksponatais, į gamybos novatoriškumą,  modernumo lygį, į paklausą, konkurencingumą, eksporto mastą, dizainą,  gautus nacionalinius ir tarptautinius apdovanojimus, vartotojų atsiliepimus.

Žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2021“ medaliais apdovanoti:

Tiksliosios akėčios TREFFLER TS (AB „AUGA group“)

Traktorius Deutz-Fahr 8280 TTV (UAB „Biržų žemtiekimas“)

Kombainas John Deere X9 (UAB „DOJUS agro“)

Case IH traktorius OPTUM 270 AFS Connect (UAB „Dotnuva Baltic“)

Traktorius Massey Ferguson 8S.265 (AB „East West Agro“)

Ratinis traktorius Fendt 724 Vario su FendtONE valdymo koncepcija (UAB „Ivabaltė“)

Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema (IKMIS 2.0) (VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba)

Ratinis traktorius New Holland T6.180 Methane Power (AB „Lytagra“)

Ratinis traktorius VALTRA T255 Versu (UAB „Rovaltra“)

Augalų biostimuliantų grupė DNA PERFORMANCE (Timac AGRO LT, UAB).

 

Jums turėtų būti įdomu


Įvykiai

Agricon plečia veiklos geografiją

Specializuotas tiksliojo ūkininkavimo sistemų ir technologij...

Įvykiai

Naujas Stoll savininkas

Čekijos įmonė Agrostroj Pelhřimov įsigijo gerai žinomą vokie...

Įvykiai

Virtualiame „Born To Farm“ renginyje - Massey Ferguson naujienų septynetukas

Praėjusią savaitę AGCO korporacijai priklausantis prekės že...